اخبار اخبار

ابلاغ برنامه های بیست و چهارمین دوره هفته کتاب به شرکتهای زیرمجموعه - 1395

مهندس دائمی : بايد بين کارکنان و کتاب آشتي برقرار کنيم

دائمی در بازدید از شانزدهمین نمایشگاه کتاب، منابع چند رسانه‌ای و پایگاه‌های اطلاعاتی وزارت نیرو:

« بايد بين کارکنان و کتاب آشتي برقرار کنيم »

 

بايد بنيه‌هاي زيرساختي کارمندان مانند آشنايي به زبان انگليسي، آشنايي به نوع تفکر، نحوه مديريت زمان، نحوه مديريت زندگي را تقويت کنيم تا بتوانيم بر ديگران اثر گذار باشيم.

معاون وزیر نیرو در امور برنامه ریزی و اقتصادی از بسته‌های تشویقی برای آشتی بین کارکنان صنعت آب و برق با کتاب‌خوانی و کتابخانه‌ها خبر داد.

مهندس "علیرضا دائمی" ظهر روز یکشنبه مورخ 6 تیرماه 1395 در حاشیه بازدید از شانزدهمین نمایشگاه کتاب، منابع چند رسانه‌ای و پایگاه‌های اطلاعاتی وزارت نیرو که در مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) با بیان این مطلب اظهار داشت: اگر بتوانیم برای همکاران خود در وزارت نیرو شرایطی را ایجاد کنیم که در بین روز یک یا دو ساعت به مطالعه بپردازند، وزارت نیرو از آن نفع بیشتری خواهد برد.

وی ادامه داد: آشنایی با نگرش و تفکر جدید برای نزدیک شدن به نوع موضوع‌های مختلف و حل آن‌ها می‌تواند در بسیاری از بخش‌های کاری و زندگی برای ما مثمر ثمر باشد.

دائمی با اشاره به سرعت پیشرفت و ترقی علم گفت: بسیاری از مستنداتی که امروزه وجود دارد، در کتب درسی و مراجع پیشین نبوده است و از طرفی نیز امکان استفاده از کتاب الکترونیک شرایطی را فراهم می‌کند که با هزینه‌های کم و تعدد بیشتر بتوانیم از این مراجع استفاده کنیم و شانس بزرگی را ایجاد می‌کند تا در نشر مرتبط با علوم صنعت آب و برق و علوم پایه ای که به آن نیازمند هستیم مانند زبان انگلیسی، اقتصاد، مباحث اجتماعی و محیط زیست، بتوانیم اطلاعات مفیدی را جمع آوری کرده و در زمان لازم آن را ارائه کنیم.

وی یکی دیگر از ویژگی‌های برگزاری نمایشگاه را فراهم شدن زمینه ای برای آشتی کارشناسان و متخصصانی که بیشتر در امور جاری غرق شده و کمتر فرصت دارند که به کتابخانه‌ها مراجعه کنند و با انتشارات جدید غریبه شده‌اند دانست و افزود: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی باعث می‌شود تا مدیران و کارشناسان وزارت نیرو، فرصت بیشتری برای حضور در این مکان‌ها پیدا کنند و به اسناد جدید دسترسی آسان تری داشته باشند.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر در خصوص نوع مطالعه‌ای که می‌تواند به پیشرفت کاری همکاران کمک کند اظهار داشت: باید بنیه‌های زیرساختی کارمندان مانند آشنایی به زبان انگلیسی، آشنایی به نوع تفکر، نحوه مدیریت زمان، نحوه مدیریت زندگی را تقویت کنیم زیرا این‌ها به ما می‌آموزد تا چگونه با دیگران برخورد کنیم و بر آنان اثرگذار باشیم.

وی با اشاره به اینکه برخی کتب، جزوه‌ها و نشریات بر اساس نیاز و به‌صورت سفارشی تهیه شده اظهار داشت: ما به لحاظ انتشار مقاله در جهان دارای رتبه بالایی هستیم، ولی به لحاظ مدت زمانی که برای کتاب‌های مرجع وقت می‌گذاریم و آشنایی با علوم جدید فاصله بسیاری داریم.

دائمی همچنین در خصوص سرانه مطالعه در بین کارکنان و بسته‌های پیشنهادی برای ترغیب کارکنان به مطالعه در ساعات اداری گفت: در بیشتر بخش‌ها کارشناسان بایستی به مطالعه بپردازند، و در بیشتر موارد مطالعات اجباری است.

وی در ادامه گفت: وقتی مدیری به کارکنان خود دستور می‌دهد در مورد تالاب بخصوصی تحقیق کنند، کارشناسان به مطالعه پیرامون این موضوع می‌پردازند که این یک نوع مطالعه اجباری است، لذا باید تمهیدی به‌کار گرفته شود تا سرانه مطالعه بین کارکنان افزایش یابد و همکاران به مطالعه خود جوش ترغیب شوند.

معاون وزیر نیرو در امور برنامه‌ریزی و اقتصادی ادامه داد: اینکه فارغ از مأموریت‌های خود به‌صورت داوطلبانه به مطالعه بپردازیم بسیار ضعیف است و زمان مراجعه به کتابخانه و کتابخوانی کم می‌شود.
وی آنگاه در خصوص سیاست‌های تشویقی برای استفاده بیشتر کارکنان از فضای کتابخانه گفت: می‌توان بر اساس آمار به کسانی که در طول سال بیشترین مراجعه و استفاده از کتابخانه را دارند، در مراسم مختلف هدایایی اهدا شود و افزایش رتبه و ارتقای شغلی کارمندان منوط به شایستگی افراد باشد که یکی از امتیازات شایستگی فرد مطالعه باشد.

دائمی با بیان اینکه شایستگی باید بر پایه مطالعه علمی وغیره استوار باشد، اظهار داشت: حتی مدیر یک واحد کوچک اقتصادی نیز بایستی با علوم پایه همچون دانستن زبان انگلیسی، موارد مربوط به فاینانس و غیره آشنایی داشته باشد.

وی در خصوص ارتقای نوع ارزیابی گفت: امروزه یک کارشناس وزارت نیرو باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد و نباید فاقد ویژگی‌ها و ظواهری که هر انسان در کشور باید رعایت کند، باشد.

معاون امور برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو تصریح کرد: یک کارشناس خوب بجز برخورداری از سلیقه خوب، خوش پوشی، ایجاد ارتباط عالی، تکریم ارباب رجوع، وقت شناسی، درستگویی، تیز هوشی و غیره، باید به علم روز نیز مجهز باشد.

یادآور می شود شانزدهمین نمایشگاه کتاب، منابع چند رسانه‌ای و پایگاه‌های اطلاعاتی در تاریخ 30 خرداد الی 2 تیرماه 1395 در مرکز اطلاعات علمی، اسناد و کتابخانه وزارت نیرو برگزار شد.

گزارشي از اجراي طرح «عيد چه كتابي بخوانيم؟»

گزارشي از اجراي طرح «عيد چه كتابي بخوانيم؟»

 

                                       

 

سرانه پايين مطالعه در كشور به مثابه هشداري است كه بايد براي ارتقاي آن برنامه­ هاي منسجم و  بلند مدتي را طراحي و اجرا كرد به همين دليل مركز اطلاعات علمي اسناد و كتابخانه در صدد برآمد تا با اجراي طرح  «عيد چه كتابي بخوانيم؟»  را در راستاي ايجاد انگيزه براي مطالعه بيشتر و همچنين استفاده بهينه از اوقات فراغت در روزهاي آغازين سال و فروردين ماه 1395 اجرا نمايد. به همين منظور منابع اطلاعاتي در زمينه­ هاي، مديريت، تاريخ، دين و مذهب، رمان ... جهت سهولت دسترسي و انتخاب علاقمندان آماده و در معرض نمايش گذاشته شد كه مورد استقبال همكاران در حوزه ستادي و برخي شركت هاي وابسته قرار گرفت.

در ادامه اين برنامه جهت بحث و تبادل نظر درباره كتاب­هاي خوانده شده در نوروز، در تاريخ 31 فروردين ماه 1395 و پيرو طرح قبلي طرح  «عيدچه كتابي خوانده ­ايم؟»  نشستي با حضور و  مشاركت  همكاران برگزار شد. در پايان اين نشست به پنج نفر از همكاران به قيد قرعه جوايزي اهدا شد.

 

دفتر فناوري اطلاعات و آمار

«پوری سلطانی» بنیانگذار کتابداری نوین ایران درگذشت

«پوری سلطانی» بنیانگذار کتابداری نوین ایران درگذشت

گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سید ابراهیم عمرانی در نخستین کنگره متخصصان علوم اطلاعات ایران که درباره خدمات استاد پوری سلطانی در کتابداری ایران سخن می‌گفت، اعلام کرد: استاد پوری سلطانی ساعتی پیش در حالی که حال عمومی وی در روزهای پیشین مساعد نبود، دار فانی را وداع گفت.
 

ادامه خبر

 

 

 

ششمين دوره نمايشگاه تخصصي كتاب دانشگاهي

ششمين دوره نمايشگاه تخصصي كتاب دانشگاهي

به گزارش انجمن فرهنگي ناشران كتاب دانشگاهي،  اين انجمن با همكاري معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، ششمين دوره نمايشگاه تخصصي كتاب دانشگاهي را از تاريخ 1394/8/23 لغايت 1394/8/27با حضور ناشران برتر دانشگاهي به مدت 5 روز در محل مركز آفرينش هاي فرهنگي و هنري واقع در تهران، خيابان دكتر فاطمي، خيابان حجاب برگزار مي نمايد.

اين نمايشگاه به مناسبت هفته كتاب و در راستاي كمك به نهضت علمي كشور و به منظور تقويت و تجهيز كتابخانه هاي مراكز دانشگاهي، علمي و تخصصي، اداري و آموزشي براي بهره مندي كارشناسان از جديدترين كتب علمي و دانشگاهي برنامه ريزي گرديده است.

در اين نمايشگاه، نهاد يا دانشگاه متقاضي، اساتيد، دانشجويان و متخصصان، مي توانند كتاب هاي درخواستي خود را با 15 الي 30 درصد تخفيف خريداري نمايند.

ضمناً وب سايت اين انجمن و نمايشگاه مذكور جهت اطلاع رساني جامع به آدرس: http://www.iraap.com مي باشد.


اينستاگرام انجمن:   ANJOMAN_NASHERAN_DANESHGAHI

تلفن هاي تماس: 66979814 و 66979810 - 021

نمایش 5 - 1 از 15 نتیجه
تعداد در هر صفحه 5
از 3