اخبار اخبار

مهندس دائمی : بايد بين کارکنان و کتاب آشتي برقرار کنيم

دائمی در بازدید از شانزدهمین نمایشگاه کتاب، منابع چند رسانه‌ای و پایگاه‌های اطلاعاتی وزارت نیرو:

« بايد بين کارکنان و کتاب آشتي برقرار کنيم »

 

بايد بنيه‌هاي زيرساختي کارمندان مانند آشنايي به زبان انگليسي، آشنايي به نوع تفکر، نحوه مديريت زمان، نحوه مديريت زندگي را تقويت کنيم تا بتوانيم بر ديگران اثر گذار باشيم.

معاون وزیر نیرو در امور برنامه ریزی و اقتصادی از بسته‌های تشویقی برای آشتی بین کارکنان صنعت آب و برق با کتاب‌خوانی و کتابخانه‌ها خبر داد.

مهندس "علیرضا دائمی" ظهر روز یکشنبه مورخ 6 تیرماه 1395 در حاشیه بازدید از شانزدهمین نمایشگاه کتاب، منابع چند رسانه‌ای و پایگاه‌های اطلاعاتی وزارت نیرو که در مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) با بیان این مطلب اظهار داشت: اگر بتوانیم برای همکاران خود در وزارت نیرو شرایطی را ایجاد کنیم که در بین روز یک یا دو ساعت به مطالعه بپردازند، وزارت نیرو از آن نفع بیشتری خواهد برد.

وی ادامه داد: آشنایی با نگرش و تفکر جدید برای نزدیک شدن به نوع موضوع‌های مختلف و حل آن‌ها می‌تواند در بسیاری از بخش‌های کاری و زندگی برای ما مثمر ثمر باشد.

دائمی با اشاره به سرعت پیشرفت و ترقی علم گفت: بسیاری از مستنداتی که امروزه وجود دارد، در کتب درسی و مراجع پیشین نبوده است و از طرفی نیز امکان استفاده از کتاب الکترونیک شرایطی را فراهم می‌کند که با هزینه‌های کم و تعدد بیشتر بتوانیم از این مراجع استفاده کنیم و شانس بزرگی را ایجاد می‌کند تا در نشر مرتبط با علوم صنعت آب و برق و علوم پایه ای که به آن نیازمند هستیم مانند زبان انگلیسی، اقتصاد، مباحث اجتماعی و محیط زیست، بتوانیم اطلاعات مفیدی را جمع آوری کرده و در زمان لازم آن را ارائه کنیم.

وی یکی دیگر از ویژگی‌های برگزاری نمایشگاه را فراهم شدن زمینه ای برای آشتی کارشناسان و متخصصانی که بیشتر در امور جاری غرق شده و کمتر فرصت دارند که به کتابخانه‌ها مراجعه کنند و با انتشارات جدید غریبه شده‌اند دانست و افزود: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی باعث می‌شود تا مدیران و کارشناسان وزارت نیرو، فرصت بیشتری برای حضور در این مکان‌ها پیدا کنند و به اسناد جدید دسترسی آسان تری داشته باشند.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر در خصوص نوع مطالعه‌ای که می‌تواند به پیشرفت کاری همکاران کمک کند اظهار داشت: باید بنیه‌های زیرساختی کارمندان مانند آشنایی به زبان انگلیسی، آشنایی به نوع تفکر، نحوه مدیریت زمان، نحوه مدیریت زندگی را تقویت کنیم زیرا این‌ها به ما می‌آموزد تا چگونه با دیگران برخورد کنیم و بر آنان اثرگذار باشیم.

وی با اشاره به اینکه برخی کتب، جزوه‌ها و نشریات بر اساس نیاز و به‌صورت سفارشی تهیه شده اظهار داشت: ما به لحاظ انتشار مقاله در جهان دارای رتبه بالایی هستیم، ولی به لحاظ مدت زمانی که برای کتاب‌های مرجع وقت می‌گذاریم و آشنایی با علوم جدید فاصله بسیاری داریم.

دائمی همچنین در خصوص سرانه مطالعه در بین کارکنان و بسته‌های پیشنهادی برای ترغیب کارکنان به مطالعه در ساعات اداری گفت: در بیشتر بخش‌ها کارشناسان بایستی به مطالعه بپردازند، و در بیشتر موارد مطالعات اجباری است.

وی در ادامه گفت: وقتی مدیری به کارکنان خود دستور می‌دهد در مورد تالاب بخصوصی تحقیق کنند، کارشناسان به مطالعه پیرامون این موضوع می‌پردازند که این یک نوع مطالعه اجباری است، لذا باید تمهیدی به‌کار گرفته شود تا سرانه مطالعه بین کارکنان افزایش یابد و همکاران به مطالعه خود جوش ترغیب شوند.

معاون وزیر نیرو در امور برنامه‌ریزی و اقتصادی ادامه داد: اینکه فارغ از مأموریت‌های خود به‌صورت داوطلبانه به مطالعه بپردازیم بسیار ضعیف است و زمان مراجعه به کتابخانه و کتابخوانی کم می‌شود.
وی آنگاه در خصوص سیاست‌های تشویقی برای استفاده بیشتر کارکنان از فضای کتابخانه گفت: می‌توان بر اساس آمار به کسانی که در طول سال بیشترین مراجعه و استفاده از کتابخانه را دارند، در مراسم مختلف هدایایی اهدا شود و افزایش رتبه و ارتقای شغلی کارمندان منوط به شایستگی افراد باشد که یکی از امتیازات شایستگی فرد مطالعه باشد.

دائمی با بیان اینکه شایستگی باید بر پایه مطالعه علمی وغیره استوار باشد، اظهار داشت: حتی مدیر یک واحد کوچک اقتصادی نیز بایستی با علوم پایه همچون دانستن زبان انگلیسی، موارد مربوط به فاینانس و غیره آشنایی داشته باشد.

وی در خصوص ارتقای نوع ارزیابی گفت: امروزه یک کارشناس وزارت نیرو باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد و نباید فاقد ویژگی‌ها و ظواهری که هر انسان در کشور باید رعایت کند، باشد.

معاون امور برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو تصریح کرد: یک کارشناس خوب بجز برخورداری از سلیقه خوب، خوش پوشی، ایجاد ارتباط عالی، تکریم ارباب رجوع، وقت شناسی، درستگویی، تیز هوشی و غیره، باید به علم روز نیز مجهز باشد.

یادآور می شود شانزدهمین نمایشگاه کتاب، منابع چند رسانه‌ای و پایگاه‌های اطلاعاتی در تاریخ 30 خرداد الی 2 تیرماه 1395 در مرکز اطلاعات علمی، اسناد و کتابخانه وزارت نیرو برگزار شد.

نظر
لینک مطلب :